Eyüp YAYLACI

Blog ???

Geçen günlerde UnS ile msn’de bir muhabbet ediyorduk. Muhabbet konusunda bir yerde blog kelimesi geçtiydi ve de gencsau.com üyelerine ait bir blog yapmayı planladığını söylediği zaman birkaç kez internette gezinirken incelemeye aldığım blog hakkında daha fazla düşünmem gerektiğini işte o zaman anladım. İyi de nedir bu blog.Hadi bunun üstüne biraz muhabbet edelim 🙂

Blog denilen şey aslında 1999da bloggger şirketinin blog diye kişisel web sayfalarını ortaya çıkartması ile başlamıştır. Asıl adı web-blog olan blog kelimesinin bir zaman sonra web kelimesi düşerek blog kısmı kalmıştır. Bloglar ufak bir programlama ve de blogger yani bloga yazı yazanın zevkine bağlı olarak dizayn etmiş olduğu bir dizayn üzerine çalışmaktadır. Genelde yazılar eklendikçe eski yazılar arka sayfalara doğru giden bir çalışma sistemi vardır. Bu sayede ana sayfa sürekli güncellenmektedir.

Yüzeysel olarak blog çeşitlerine değinecek olursak:

Blog sayesinde insanlar kendi yazılarını yayınlamanın yanı sıra bu yapmış olduğu site ile de hem insanlarla bilgi alışverişinde bulunabilir hem de ilerde lazım olacağını düşündüğü web adreslerini de bu kişisel sitelerine koyabilirler. Anlayacağınız kimsenin size karışamadığı sizin kendi internet dünyanız 🙂 Bu tür bloglara kişisel blog denilir.

Politika, pazarlama, yemek, internet, ekonomi, tasarım, fotoğraf, programlama dilleri vb. belirli bir alanda uzmanlaşan bir takım insanlarda uzmanlaştıkları bu alanda yazdıkları makale, eğitim vs tarzdaki bloglara ise temasal blog denilmektedir.

Bazı bloglarda ise bir takım üyeler olup bu üyeler o bloga bir takım yazılar yazması ile oluşan birden çok kişinin aynı blogu kullanarak internet kullanıcıları ile buluşmasını sağlayan bu tür bloglara ise topluluk blogları denilmektedir.

Birde son zamanlarda blog sayısının artmasından dolayı bazı şirketler müşteri ile daha bir samimi olmak babında bloglar yayınlamaya başlamıştır ki bu tür bloglara ise şirket blogu denilir. Bu bloglar da şirketler belli başlı bir takım bilgilerini şirketin müşterileri ile paylaşmaktadır.

Burada blogları türüne göre analiz etmeme rağmen nette yaptığım bir araştırma sonucunda : Altun Arif Bey’in 2005 yılında” Eğitimde İnternet Uygulamaları” adlı makalesinde blogları tür olarak şu şekilde analiz ettiğini gördüm: 1.İçeriğin Oluşturulma Şekline Göre (Teknik Açıdan) *Filtreleme Özellikli Bloglar *Dergi Tipi Bloglar 2.Kullanım Amacına Göre Bloglar *Kişisel bloglar *Topluluk blogları *Basın yayın blogları *Proje Yönetim blogları *Kütüphane blogları *Kurumsal bloglar *Eğitim blogları 3.İçerdiği Medya Türüne Göre Bloglar, *Metin blogları *Fotoğraf blogları *Ses blogları *Video blogları

Blog yazarlarının en çok bloglarında dikkat ettiklerin şeyin başında yorumlar gelir. Peki bu yorumlar neden önemlidir. Oldukça basit bu sayede düşüncelerine karşı insanların yorumlarını görmekteler. Bazen de yanlış bir araştırmanın düzeltilmesi de sağlanmaktadır. Çünkü bloglar da irtibata girdiğiniz bazı kişiler o alanda uzman kişiler de olabilmektedir. Bu yüzden de blog kullanıcıları yazılarına yapılan yorumlara önem vermektedirler.

Gelelim biraz da blog sitelerine. Msn, Yahoo, Google (Blogger şirketini satın alması sayesinde), LiveJournal, Mynet gibi siteler kullanıcılarına ücretsiz blog imkanı sağlamaktadır. Bu sitelere üye olduktan sonra kısa bir sürede kendi blogunuzu ücretsiz olarak hiçbir programlama bilmeye gerek kalmadan açabilirsiniz 🙂

İyi bloglar 🙂

Eyüp YAYLACI